До 20-річчя Дня Незалежності України

Акція «Допоможіть Шевченку з підписом»

Я особисто зростав коло ось цього дійсно одного з найгарніших пам'ятників Тарасу Шевченку – той що в Донецьку, а потім завів собі традицію в усіх подорожах обов'язково знайти час і віднайти місцевий пам'ятник Тарасу Шевченку, щоб покласти коло нього квіти і просто постояти. Місце зустрічі теж було чітко обумовлено – коло Шевченка і ніде інше. Коли доля мене завела на навчання до файного міста Тернополя, де я включився у буремні події кінця 80-х, зокрема у відзначенні 175-ї річниці народження Тараса Шевченка у березні 1989-го, то мене не полишало відчуття чогось незрозумілого, якогось дисонансу і я вже не можу пригадати скільки років минуло, аж я помітив, що на пам'ятнкику відсутній надпис, а більше того: на пам'ятнику в Тернополі немає взагалі жодної вказівки на авторство й інші вихідні данні – нема нічого.  Коли я став розпитувати про цей казуст місцевих тернопільських людей включно з дотичними до влади, то фактично зіткнувся з повним нерозумінням проблеми цими людьми: «Та всі знають, що то є пам'ятник Тарасові Шевченку! Дурниця є чи нема підпису!» Оскільки я вже давно перебрався жити до королівського міста Львова, де немає подібних казусів, то якось втратив цікавість до проблеми, хіба що коли до влади у Тернополі почали приходити супер-націоналісти з ВО «Собода» спершу у облраді, а тоді і голова міста став їх, то мені просто стало цікаво: побачать вони і виправлять комуністичні бздури чи ні. На жаль – до цього часу у славному Тернополі і не  менш славному Кремянці пам'ятники Тарасу Шевченку мають ось той вид, що приведено на світлинах нижче. Всі матеріали я зібрав з Вікіпендії, де є чудові матеріали по темі, яку подано нижче. Я зробив з того такий невеличкий колаж-роздум, який прошу уважно переглянути і висловити свою думку, бо як на мене зміст пам'ятника якраз у тому і є, що він вказує на конкретну людину чи подію, а не «хай кожен здогадається хто це з трьох раз чи більше... або попитає у когось з перехожих, що то за дядько сидить (або стоїть)». То, як на мене, є брутальна зневага і не інакше, можливо, що і зумисна...

І водночас пропоную всім не байдужим до теми вшанування наших минулих провідних постатей, зробити дві речі:

1. - привести до ладу всі місцеві пам'ятки українського змісту, а особливо підписати належно пам'ятнкик Тарасу Шевченку і викласти це у Вікіпендії;

2. – 24 серпня 2011 року провести спільну урочисту ходу по всіх цих місцевих  пам'ятках або окремі акції коло цих пам'яток.

З повагою – Богдан Гордасевич м. Львів 26.07. 2011

 

Пам'ятник Тарасу Шевченку у Донецьку

Пам'ятник Тарасу Шевченку - знаходиться у Ворошиловском районі Донецька, на перетині бульвару Шевченком і вулиці Артема.Створений на честь Тараса Григоровича Шевченка - українського поета і художника, основоположника сучасної літературної української мови.Пам'ятник був виготовлений згідно з постановою Ради міністрів УРСР від 25 грудня 1953 року і встановлений 8 вересня 1955 року. До установки в 1967 році пам'ятника Леніну на площі Леніна вважався головним пам'ятником Донецька.Пам'ятник є фігурою поета в повний ріст, виконаною з бронзи. Скульптура стоїть на круглому постаменті з червоного полірованого граніту. На постаменті розміщується фриз, на якому зображені герої творів Тараса Шевченка. По центру фриза зображений сам Шевченко, який читає свої вірші Миколі Гавриловичу Чернишевському і Миколі Олександровичу Добролюбову.

Автори пам'ятника - скульптори Макар Кондратьевич Вронський, Олексій Прокопович Олейник і архітектор В. А. Шарапенко. Скульптура була виготовлена в Києві і звідти привезена в Донецьк.

Пам'ятник створений в традиціях радянського монументального мистецтва 1950-х років і схожий на пам'ятник Тарасу Шевченку в Харкові.Пам'ятник є композиційним центром площі утвореною будівлею донецькою обласною бібліотекою імені Н. До. Крупской, будівлею донецької облдержадміністрації і житловою забудовою. Пам'ятник має градоформирующее значення - він починає широтну вісь міста - бульвар Шевченка.

Шевченко в Канаді

Пам'ятник Шевченкові у місті Оквіллі (Онтаріо) було відкрито 1 липня 1951 року як дарунок УРСР канадським українцям з нагоди 60-річчя української діаспори Канади. Автори пам'ятника — скульптори Макар Вронський та Олекса Олійник. У грудні 2006 року пам'ятник було викрадено.

                                                                                                                                 Як можна зрозуміти, спершу памятник було виготовлено для діаспори, а потім на замовлення з Донецька було виготовлено ще один оригінал і встановлено тут. Доля першого витвору ось яка, що цілком відповідає тому вкладу караїнської діаспори, який вона зробила у розбудову Української Держави за минулі 20 років.

 

Величний пам'ятник у Харкові

Пам'ятник у Харкові вважається одним з найкращих у світі, розташований у саду Т.Г.Шевченка на вулиці Сумській. Він являє багатопланову композицію, домінантою якої є статуя Т. Г. Шевченка заввишки 5,5 м на 11-метровому постаменті, яку за спіраллю оточують 16 динамічних скульптрур, що зображують персонажів творів Кобзаря і уособлені образи трудового народу.

Вважається, що перший в Україні пам'ятник Кобзарю — мармуровий бюст — був встановлений (нелегально) са́ме в Харкові. Ініціаторами створення першого пам'ятника Шевченкові в місті (і Україні) вситупила родина Алчевських, а автором — відомий російський скульптор В. О. Беклемішев.

В результаті 3 конкурсів на спорудження монумента Шевченка, перший з яких був оголошений ще 1929 року, в березні 1934 розпочато втілення проекту відомого радянського скульптора М. Г. Манізера. Архітектурну прив'язку здійснив архітектор Й. Г. Лангбард. Урочисте відкриття монумента відбулося 24 березня 1935 року.

У Севастополі

Пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Севастополі розташований перед будівлею Гагарінської райради за адресою: просп. Жовтневої Революції, 8.

У Рівному

новий пам'ятник — на центральному Майдані Незалежності було урочисто відкрито 1999 року (автори пам'ятника — скульптори Петро Подолець і Володимир Стасюк).

Прапор України
Малий Герб України

Шановний Богдане!

Пам`ятник, встановлений у 1918 році в м. Ромни

 Звернув увагу на Вашу публікацію щодо пам`ятників Т.Г. Шевченку. Жалкую, що помимо Вашої уваги пройшов перший монументальний пам`ятник Українцю встановлений у 1918 році в м. Ромни. А ще, то він ніяк не нагадує монументи "Великому Вождю" як у всіх інших варіантах.