Львівський камерний оркестр “Академія”

Львівський Камерний Оркестр “Академія” - один з найвідоміших і найкращих колективів не тільки Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, але на Україні та за її межами. Камерний оркестр “Академія” - Лауреат багаточисленних конкурсів, та учасник найпрестижніших Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів. Він був заснований в 1959 році у Львівській консерваторії. Це один з перших колективів, що поєднав навчальний процес із активною концертною діяльністю. Оркестр був створений за ініціативою студентів консерваторії на чолі із скрипалькою Д. Москвіт-Савко. Керівниками цього відомого колективу спочатку були відомі музиканти скрипалі — М. Вайцнер і О. Деркач (1959-1989), В. Заранський (1990-1991), А. Микитка і композитор М. Скорик (з 1991 і по сьогодні), а вже з 2000 року приєднався як диригент — І. Пилатюк (ректор ЛНМА ім. М. Лисенка). Ректор тодішньої консерваторії — Зенон Дашак, надав Львівському Камерному оркестру офіційного статусу, впровадивши в навчальний план. В 2005 році, оркестр став носити назву “АКАДЕМІЯ”. Завдяки незмінним керівникам даного колективу проф. А. Микитці і М. Скорику незважаючи на постійну ротацію, Камерний Оркестр “Академія”є одним з найпрестижніших камерних оркестрів в Україні і в Європі. В репертуарі оркестру ми чуємо класичні твори різних стилів і шкіл європейської музики 17-21 століття, а також цікаві транскрипції джазової і естрадної музики, що завжди викликало величезне захоплення і резонанс у публіки. Вагоме місце в репертуарі Камерного оркестру посідають твори українських композиторів: Є. Станковича, Г. Гаврилець, М. Скорика, А. Штогаренка, І. Карабиця, Г. Ляшенка тощо. Камерний оркестр “Академія”є першовиконавцем творів:. М. Колесси, М. Скорика, О. Криволап, О. Козаренка, В. Камінського, Б. Фроляк, Ю. Ланюка.
Камерним оркестром  “Академія” – виступали:   Н. Матвієнко.М. Байко. В. Ігнатенко, Л. Божко  (України), А. Хьольскі (Польща), піаністами: В. Вайцнер Е. Чуприк, Ж. Микиткою. О. Рапітою, Й. Ермінем (Україна), органістом С. Дайчем, із скрипалями: Б. Которовичем, Л. Шутко,   В. Співаковим, С. Кравченко (Росія), Г. Кремером (Німеччина), О. Брусіловським (Франція), М. Вайманом (Ізраїль), О. Крисою (США), К. Даньчовською (Польща), з альтистами: Ю. Башметом, Ф. Дружиніним (Росія), віолончелістами: Н. Гутман (Росія), І. Монігетті (Швейцарія), Н. Хомою (США), Х. Колессою (Україна),  та багатьма іншими відомими музикантами.

 Камерний оркестр “Академія” - постійно співпрацює із видатними диригентами з цілого світу, готуючи надзвичайно цікаві програми: Д. Агнолетто (Австрія), С. Веляником, Р. Реваковичем (Польща), О. Ковалівим (Канада) С. Сондецкісем (Литва) Камерним хором ім. Б. Лятошинського. Хоровю капелою “Трембітою”, Камерним хором “Глорія” під керуванням В. Сивохіпа і Я. Гнатовського. Камерний Оркестр “Академія” співпрацює із Міжнародним Благодійним фондом ім. В. Співакова тощо.
В 1982 році, спільно з філармонією є ініціатором музичний фестиваль “Віртуози країни”, що тепер носить назву Міжнародний музичний фестиваль “Віртуози”. Камерний Оркестр “Академія” є учасником найпрестижніших культурних заходах в Україні і закордоном:
•    “Дні камерної музики” (Ланьцут, Польща);
•    Пам”яті жертв голодомору” (Львів, Україна);
•    “Музика українського зарубіжжя” (Львів, Україна);
•    Постійний учасник Міжнародного фестивалю “Контрасти” - (Львів, Україна);
•    “Київ-Музік-Фест” (Київ, Україна);
•    “Дні Європи у Львові” (Львів, Україна);
•    “Дні американської і української музики” (Львів, Україна);
•    “TREFFEN” (Байрот, Німеччина);;
•    Фестиваль музики Й.С. Баха, Г.Ф. Генделя, Д. Скарлятті (Львів, Україна);
•    “Дні Львівщини на Харківщині” (Харків, Україна);
•    “Дні музики у Миколові” (Польща)
•    “Схід-Захід” (Зельона Гура, Польща)
•    “Різдв”яні колядові вечори” (Катовіце, Польща);
•    “Дні кантатно-ораторійної музики” (Перемишль, Польща);
•    Фестивалі української культури в Польщі;
•    “Музика - наш спільний дім” (Харків, Україна);
•    “Январские музыкальные вечера» (Брест, Білорусія);
•    “В гостях у Айвазовського” (Феодосія. Крим)
•    мистецького проекту “Сім слів Христа” (Національний театр Опери та Балету ім. С. Крушельницької — 2007 р., собор Софії Київської, Київ, 2008р).
o    Щорічні концерти “Різдв”яний музичний дарунок” (проходить за ініціативою А. Микитки з 1995 року);.
Камерний оркестр “Академія” постійно виступає на таких престижних сценах як: Національна опера Україна; Національної філармонії України, Будинку камерної та органної музики та інших. Концертних залах Львівщини, Києва, Луганська, Харківщини, Ужгорода, Чернівців, Тернопільщини, Івано-Франківська та інш. . Гастролював і за межами України в  Росії, Білорусії,  Латвії, Литві, Польщі   Німеччині, Швеції.
Камерний Оркестр “Академія” здійснив понад 60 фондових записів на Українському радіо, виступи по Українському ТБ. Записано 4 аудіокасети, 12 СD — дисків серед них твори львівських композиторів:
o    “Львівські імпресії” - 2005;
Транскрипції М. Скорика, “Сад пристрастей” - все в 2005,
Клавірні концерти Й. Баха, солістка - Жанна Микитка;
Солоспіви В. Барвінського, С. Людкевича ( солістка — О. Кровицька) та інші.

'АКАДЕМІЯ'' В Парламенті Європи у Страсбурзі
Концерт Камерного оркестру ''АКАДЕМІЯ'' В Парламенті Європи у Страсбурзі, листопад 2011 року.
Концерт Камерного оркестру ''АКАДЕМІЯ'' В Парламенті Європи у Страсбурзі, листопад 2011

Оркестр Скорика успішно завершив головування України в КМ РЄ

До Львова із Страсбурга повернувся камерний оркестр «Академія», чий феєричний виступ завершив культурну програму, приурочену до головування України в Комітеті міністрів Ради Європи з травня по листопад 2011 року.
7 листопада Україна передала Великобританії головування у Комітеті міністрів Ради Європи. «Ми на високій ноті завершуємо своє головування», – сказав Президент України Віктор Янукович, хоча саме головування припало на складний час (потреба виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні та масштабних реформ самої Ради Європи).
Утім, по-справжньому високою нотою завершення головування України в КМ РЄ став фінал її культурної програми, останнім пунктом котрої услід за виставками професійних художників та майстрів народної творчості був великий концерт у Страсбурзі камерного оркестру «Академія» Львівської національної музичної академії ім. М.Лисенка.
Львівський колектив юних музикантів під мистецьким керівництвом Героя України, народного артиста України, професора Мирослава Скорика та народного артиста України професора Артура Микитки зворушив публіку не тільки програмними творами, що увійшли до концерту, а й виконавським запалом.
Прологом до цього тріумфального виступу в Європі став внесок відомого камерного оркестру із славною 50-річною історією і всякчас змінним персональним складом колективу в святкування ювілею композитора Мирослава Скорика в Львові та Києві, де центральним пунктом програми був творчий проект ректора ЛНМА ім. М.Лисенка, народного артиста України, професора Ігоря Пилатюка «5 скрипкових концертів М.Скорика», здійснений студентами його класу та представлений на сцені Львівської та Національної філармоній.
Вирішальною при відборі колективу до поїздки у Страсбург була його участь у XXII Міжнародному фестивалі «Київ Музик Фест – 2012», куди «академісти» їздили наприкінці вересня. У столиці їхній концерт, припав до вподоби міністру культури України Михайлові Кулиняку, який високо оцінив усі можливості цього добре вишколеного оркестру та надзвичайно цікаву програму, що об’єднала твори таких композиторів, як Чембержді, Демчишина, Колодуба, Скорика, Камінського та П’яццолли.
«Кияни зізнавалися нам, що виступ «Академії» під час «Київ Музик Фесту» був чи не найкращим концертом не тільки на фестивалі, а й у філармонійному сезоні. Публіка із оплесками вставала після кожного твору! Власне, після цього й було вирішено, що українську державу в Страсбурзі представлятимуть наші діти, які задемонстрували таку високу майстерність. А за цим стоїть важка робота, адже щороку оркестр оновлюється на 30 відсотків,і зараз із 25 музикантів - семеро першокурсників!», – пишається заслуженим успіхом свого колективу його керівник і концертмейстер проф. Артур Микитка.
Оркестранти відзначають, що організатори ретельно підготували поїздку до Західної Європи, узявши на себе всі фінансові витрати на дорогу, перебування у Празі й Будапешті, а також комфортабельний готель у Страсбурзі та гідну винагороду за виступ.
«Концерт видався надзвичайно цікавим, адже юнь змогла запалити публіку таким великим енергетичним посилом у зал, що не лишила байдужим жодного слухача, – а це переважно були представники держав, що входять до Комітету міністрів Ради Європи, консули, аташе. Під час цього одночастинного концерту без антракту склалася просто феєрична аура. Звучала музика Моцарта, Чайковського, П’яццолли. За диригентським пультом із Мирославом Михайловичем Скориком, який переробив свою славнозвісну «Карпатську рапсодію» на твір для двох скрипок (солістами були Назар Пилатют та Василь Заціха), ми чергувалися. Наші оркестранти красиві, молоді, веселі випромінювали такі позитивні емоції, які передалися усі, хто слухав концерт», – розповів професор Ігор Пилатюк, якого вразило те, із яким пієтетом поставилися публіка до почутого.
«Отримавши насолоду від цього концерту, нас вітали розчулені слухачі, зокрема й Надзвичайний та Повноважний Посол України при Раді Європи Микола Точицький із дружиною, які демократично запросили увесь без винятку колектив до себе додому, де ми гостилися білими винами із ароматними сирами, задушевно бесідуючи на рівних аж за північ», – розповідають учасники концерту.
На концерт оркестру «Академія» у Страсбурзі приїхав спеціально із Парижа і скрипковий майстер Алан Карбонар, який продовжує традиції французької школи Жана Батиста Вийома і є особисто знайомий із львів’янами за їхньою участю у скрипковому конкурсі ім.Ю.Янкелевича, що його в Омську влаштовує Міжнародний благодійний фонд Володимира Співакова. Саме там у березні Алан Карбонар як почесний гість конкурсу визначив обранця для своєї авторської скрипки, ним став вихованець професора Ігоря Пилатюка – його син Назарій Пилатюк (перша премія у другій віковій групі). Власне, зі сцени у Страсбурзі й звучала скрипка роботи Карбонара: «сучасний французький Страдиварі» вразив рівним звуком і гарним тембром.
Що ж до професора Мирослава Скорика, то він наголошує, що завжди молодіє душею, коли бачить перед собою юних виконавців і тішиться, що для них оркестр стає академією гри не тільки за назвою. Музикувати із молодими колегами, передаючи їм свій багатий досвід, – для Маестро неабияка насолода.

zik.ua/ua/news/2011/11/07/318107