Біле диво природи - сніг

    Напевно, у більшості людей сніг, насамперед, асоціюється з чимось новим, радісним, чистим (думку, що до цього, працівників комунальних та суміжних з ними служб, ми звичайно до уваги брати не будемо). Принаймні, перший сніг це завжди радість для дорослих і, особливо,  для дітлахів. А для природи біла ковдра - благодать.
Цьогоріч зима забарилась. Навіть на Різдво вона гуляла десь далеко поза межами нашого краю. А потім, ніби схаменулась, і дуже вправно впоралась зі своїми обов’язками. Спочатку вкрила голу землю пухнастим білосніжним простирадлом, а згодом принесла й морози. І сіро-чорний світ, незважаючи на морозяну погоду, зразу ж став  веселішим і навіть лагіднішим. Від морозу в променях сонця сніг став діамантово-іскристим.  До нас прийшла зимова  казка, і нам згадалось дитинство:
            Білий сніг іде лапатий,
            сипле в очі навмання,
            і дівчаток, і хлоп’яток
            цей сніжок розвеселя.
    Чомусь саме цей уривок віршика (здається Наталії Забілої) з Читанки про зиму мені найбільше запам’ятався з мого вже далекого дитинства. Згодом, після закінчення гідрометеорологічного інституту я не раз побував в царстві Зими і вічного холоду - Антарктиді. Цей материк став часткою мого життя і, як гігантський білий магніт величиною в 14 мільйонів квадратних кілометрів, ще й до нині притягує мене до себе. Але якщо чесно, то я людина теплолюбна. Бо ж відомо - справжній полярник жари не боїться і тому з усіх пір року мені найбільше подобаються весна і літо.
Звичайно, сніг, може викликати зовсім інші асоціації і враження. У будь який  час це біле диво природи може перетворитись в одну з найбільш потужних і некерованих природних стихій, яка може завдавати людині багато клопотів та неприємностей.

То ж який він насправді цей знайомий незнайомець?   

Метеорологи дають таке визначення снігу: тверді опади у вигляді кристаликів, які випадають з хмар. Але придивіться до сніжинок, і ви переконаєтеся, що це маленьке диво природи. Краса і різноманітність їх форм вражають. Серед них є пушинки, зірочки, голки, пластинки, стовпчики і навіть... сніжинки-їжачки. У кращих колекціях мікрофотографій нараховується більше 5 тисяч знімків сніжинок, які відрізняються одна від одної.
    Сніг - неперевершений скульптор. Його чудернацькі пухнасті скульптури на землі, дахах, деревах нікого не залишають байдужим.
    
Як народжується це біле диво природи?

Колискою усіх сніжинок, як правило, є низькі сірі хмари. В їх товщі навколо найдрібніших сторонніх тіл - так званих ядер кристалізації  виникають невеликі кристалики льоду, зародки майбутніх сніжинок. Відомий випадок, коли всередині такого зародка сніжинки було виявлено дрібну комаху. Пересуваючись у потоках повітря наповнених переохолодженими крапельками води, сніжинки швидко ростуть. Під час свого перебування в хмарі і подорожі до землі вони набувають різноманітної форми і розмірів. Іноді народжуються сніжинки-гіганти. Весною 1944 року в Москві випав лапатий сніг, де траплялися сніжинки розміром до десяти сантиметрів в поперечнику. А в Сибіру спостерігались екземпляри сніжинок й до тридцяти сантиметрів. Створювалось враження, що з неба повільно падають шапки з білого пухнастого хутра.
    
Для нас, жителів Львівщини, сніг -  звичне явище. Але на початку цьогорічної зими на полях снігу практично не було. Вже в зимову пору опади інколи були переважно у вигляді дощу та мокрого снігу. Така погода взимку характерна для Прикарпаття і пояснюється частими циклонами, які несуть з Атлантики теплі і вологі маси повітря. Найчастіше погода по-справжньому зимова у нас в січні - лютому. Це найбільш холодні і сніжні місяці для нашої області. Земля в цей час вкривається сніговим килимом товщиною до 15-30 сантиметрів.
    Саме так сталося і цього року - на Йордань земля вже була вкрита снігом, а справжні морози прийшли наприкінці січня. Та примхи погоди бувають дуже  дивними.
Історія нашого краю знає літні місяці, коли випадав сніг і абсолютно теплі зими з дощами і блискавицями. Ось лише кілка таких фактів зовсім недавніх, які взяв зі своїх щоденників. 1971 рік, кінець лютого - гриміло і блискало.12 січні 1983 року біля 19.00 сильні блискавки і грім. 2000 рік: 18 січня блискало і було чути грім. А 20 березня і 6 квітня цього ж року було відмічено мінусові температури повітря та випало снігу до п’ятнадцяти і десяти сантиметрів відповідно. Гриміло і блискало 21 лютого взимку 2001 року. А 30 грудня 1999 року в моєму щоденнику занотована така подія: «На вулиці Руській побачив красивого червоного метелика. Забрав його з собою і випустив в своїй кімнаті на квіти».
В літописах теж є згадки про погодні катаклізми. Ось як описує літопис початок січня 1677 року: «Люди босо ходили, же було тепло». В 1662 році в травні: «мороз був великий, жито пожував і сніг був великий». Подібну картину спостерігали в кінці травня 1721 року: «Літо було зимне..., того тижня дощ наглий йшов напів зі снігом. Вівці в полю померзли, коні, інша річ, овощу не було, пасіки загинули».
    Та все ж повернімося до зимових красот. Особливо красивими взимку стають наші Карпати. Засніжені гірські краєвиди найбільше  приваблюють туристів і любителів гірськолижного спорту. Але краса зимових гір несе в собі й небезпеку для життя від сходження снігових лавин, втрати орієнтації та переохолодження в горах. За даними спеціальної сніголавинної служби УкрНДІ Держкомгідромету України, в цьому році в горах вже достатньо снігу і вже спостерігалося сходження лавин. За станом снігового покрову в Карпатах постійно стежать дві сніголавинні станції і численні снігомірні пости. І якщо очікується лавинна небезпека, про неї повідомляє відділ гідрологічних прогнозів Львівського обласного центру з гідрометеорології.
    Але сніг - це й благо, благо для природи, а отже - і для нас з вами. Висота, щільність і тривалість снігового покрову часто безпосередньо пов’язані з чисельністю тварин і птахів після зимівлі. Від кількості снігу взимку залежить, чи зможуть або, навпаки, не зможуть добувати собі їжу, сховатися, втекти, захиститися від ворогів деякі з них. І під час суворих зим більше шансів на виживання в тих тварин і птахів, для яких сніг - покривало й теплий дім.
    Сніг - це безцінний дар землеробству. Сніг - це не лише надзвичайно місткий запас вологи, а й гігантська ковдра, яка оберігає рослини від морозів. Сніг також основа зимових доріг і навіть аеродромів, будівельний матеріал для зимівель і різноманітних сховищ на півночі, джерело води на півдні. Із сніговими запасами пов’язані повноводність річок і зміна клімату цілих районів.
    Сніг - це наш зимовий відпочинок. Без нього взимку сумно і нудно. Дуже добре, що січень видався нині з морозами і снігом. Можна досхочу накататися на ковзанах, санчатах, находитися на лижах, прогулятися засніженим парком чи лісом. І нехай мелодія скрипучого снігу, яку народжують міріади сніжинок, нагадає нам про це знайоме і таємниче біле диво зими, на яке ми часом не звертаємо уваги і по якому так звично ступаємо.

Мирон Колодко, кандидат географічних наук
Січень 2012 р.

Зимове намисто. Фото М. Колодка