Проект "Відновлення Кайзерівської стежки у Львові"

У Львові відновлять стежку цісаря-реформатора

Історично склалося, що у свідомості пересічного галичанина австрійський період нашої минувшини асоціюється з цісарем Францом-Йосифом, що правив державою 68 (!) років і був, без сумніву, символом стабільності не тільки монархії, але й міжнародного укладу тогочасної Європи. Однак формування галицької ідентичності, яке відбувалося впродовж ХІХ ст. було започатковане одним з його попередників – цісарем Йосифом ІІ.

Як прихильник ідеї освіченого абсолютизму Йосиф ІІ для галицького суспільства був уособленням мудрості, освіти, реформ та порядку. Впродовж десяти років володарювання у 1780-1790 рр. імператор проводив активну реформаторську політику. Саме в цей час було видано указ про віротерпимість, греко-католицьке духовенство було зрівняне в правах з римо-католицьким, скасовано монастирі та духовні ордени, які не сприяли справі освіти й медицини, було закладено основу системи шкільництва. Саме Йосиф ІІ є фактичним засновником Львівського університету 1784 р.

Сьогодні Львів, як перспективний європейський туристичний центр, багато чим завдячує цісареві. Сформована історична частина Львова створеного впродовж ХІХ ст. є результатом діяльності австро-угорської адміністрації та особисто Йосифа ІІ. Саме за його правління було прийнято рішення про ліквідацію кладовищ навколо міських церков та винесення їх на околиці міста. Саме тоді було розібрано міські фортифікації і розпочалася розбудова середньовічного, затисненого мурами, Львова. Саме з іменем Йосифа ІІ пов’язане виникнення паркової культури Львова та Галичини.

Для майже кожного львів’янина є знайомим слово Кайзервальд – мальовничої місцевості, при згадці якої в пам’яті виринають образи дерев’яних хат Шевченківського гаю та смак смаженого мʼяса. Мало хто, однак, може пояснити саму назву.

Історія цього терміну починається у 16 червня 1780 р., коли підчас прогулянки цісар Йосиф ІІ відвідав розташований у цій місцевості маєток нащадка французьких протестантів, купця та райці Львова – Франциска Лоншана де Берʼє. Маєток та околиці, знані наприкінці ХVІІІ ст. під популярною назвою Лоншанівка, був популярним місцем відпочинку та прогулянок міщан.

Через рік, 8 травня 1781 р. на честь візиту монарха Лоншан відкрив памʼятник у вигляді римської богині Мінерви – покровительки письменства, мистецтва й ремесла. Відтоді у широких колах почала розповсюджуватися нова назва місцевості – Цісарський ліс, Кайзервальд. У ХІХ ст. окрім памʼятника було споруджено стежку цісаря за маршрутом його прогулянок.

Впродовж ХХ ст. Кайзервальд пережив будівництво першого в Україні луна-парку, другого на території Галичини лижного трампліну, військові вишколи Січових Стрільців, тотальне знищення лісових насаджень, грабіжницьке видобування піску, відновлення лісового покриву, створення у 1971 р. Музею народної архітектури «Шевченківський гай» та парку «Знесіння». Сьогодні прийшов час відновлення кайзерівської стежки.

З цією метою 2 квітня 2013 р. у приміщенні ратуші відбулася робоча нарада представників влади міста, австрійського консула, представників громадськості. На нараді було розглянуто питання минулого та сучасного стану парку, технічні та фінансові можливості відновлення стежки. Було вирішено створити ініціативну групу, що буде займатися реалізацією проекту, до якої увійшли представник громадської організації «Разом» Т.Галич, начальник управління екології та благоустрою Львівської міської ради А.Галушко, керівник організації «Зелений туризм» М.Гірняк, директор регіонального ландшафтного парку «Знесіння» Р.Гречаник, голова Громадської ради при департаменті містобудування щодо функціонування парку «Знесіння» Н.Криничанка, голова правління ГО «Кайзервальд» В.Муравський, Почесний консул Австрії у західних областях України Я.Наконечний.

В. Муравський